מדוע כדאי לוודא שהתמונה שאתם עורכים אינה מוגנת בזכויות יוצרים?

ברשת קיימים אתרים רבים המציעים מגוון גדול מאד של תמונות מרהיבות. חלקם אתרים שהם חינמיים המאפשרים להוריד תמונות על פי כללים בין לאומיים ואחרים המגינים על היוצרים שצילמו את התמונות.

זכויות יוצרים על תמונות

הורדות תמונות מהאינטרנט

גולשים רבים מעוניינים בתמונות או בעריכה שלהן לצרכים שונים, חלקם אישיים וחלקים עסקיים כמו פרסומאים וגרפיקאים. באתרי האינטרנט השונים אפשר למצוא תמונות ללא זכויות יוצרים שהן יפהפיות בכל תחום רצוי, החל בנראות של אנשים שונים, נופים, מוצרים ביתיים, מכוניות ואין ספור קטגוריות נוספות.

כמו כן קיימות באתרים איכותיים אחרים, תמונות רבות שצולמו על ידי צלמים מקצועיים. כל אחד מהצלמים הללו הקדיש לכך זמן, מחשבה, השתמש בציוד איכותי שעלה לו ממון רב, הוא גיבש חשיבה על הזווית הנכונה ביותר לכל צילום ועוד. קיימת סבירות שהתמונה המעולה לא יצאה בשוט הראשון אלא נדרשו כמה וכמה צילומים שמהן הצלם בחר את התמונה המוצלחת ביותר. לכן פרסום התמונות הללו באתר הוא פרי עבודה קשה ולכן הצלמים אמורים לקבל על כך תמורה הולמת על פי העלות שנקבעה לכל תמונה ספציפית באתר.

זכויות היוצרים הם למעשה עבור העובדה שהצלם עבד עבור צילום תמונה זו ולכן אי אפשר לקחת את הקניון הרוחני שלו ללא אישורו וללא תשלום על כך. מדובר במעשה שהוא גניבה של זכויות היוצרים ולכן האתרים הללו מזהירים לא אחת, כי אין להוריד את התמונות הללו ללא תשלום או ללא עמידה בתנאים שנקבעו על ידי האתר לקטגוריה זו, כמו רישום קרדיט לצלם והנחיות נוספות בהתאם לכללים הבין לאומיים בקריטריונים השונים.

ההשלכות של הפרת חוק זכויות יוצרים

בעידן הטכנולוגי קל מאד לעלות על מי שהשתמש בתמונה ללא התייחסות לזכויות היוצרים ולאור חומרת העניין, מי שביצע מעשה גניבה מסוג זה צפוי לקבל קנס כספי גבוה גם ללא הוכחת נזק. כך שמי מבצע פעולה מסוג זה צריך להביא בחשבון שבמוקדם או במאוחר ההורדה הזו עלולה לעלות לו סכום כספי גבוה מאד ולכן לא כדאי להסתכן בכך.

ההמלצה היא לפעול על פי ההנחיות באתר, אם מדובר בתמונות שהן בתשלום או לחלופין להשתמש רק באתרים שהם חינמיים לחלוטין והם כוללים תמונות ללא זכויות יוצרים הנושאים את הסימונים CC0 ו-Public Domain (או PD) המאשרים שזוהי תמונה ללא זכויות יוצרים.

פריטים מיוחדים להורדה ברשת

מעבר לתמונות אפשר למצוא באתרים הללו גם סרטונים, קריקטורות מיוחדות המאפיינות את נראותו של אדם מסוים. תמונת פרופיל מצוירת היא תעתיק של הנראות האישית של אדם מסוים ולכן אין להעתיק זאת אלא באישור מפורש שלו.

הדמות המצוירת משמשת לתצוגה של המשתמש ברשתות חברתיות, כמו אינסטגרם ופייסבוק ולכן אינן יכולות לייצג אדם אחר בעל נראות אחרת לחלוטין.

אני מעוניין בעריכת תמונה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שלח הודעה
1
היי , כאן עדן :)
צריך עזרה בוואצפ ?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)